Warsztat DevOps’a – Początki

Cześć, poniżej chciałbym Ci przedstawić od czego moim zdaniem powinno się tak naprawdę zacząć proces przekwalifikowania w stronę DevOps Engineer’a. W mojej opinii poniższe technologie są niezbędne jeśli chodzi o aspekt techniczny, a ich zrozumienie (ogólna zasada działania ze szczegółami zastosowania) powinno pomóc w rozwoju kariery jako DevOps Engineer.

  • Git – najlepszą praktyką jest utrzymywanie wszystkiego w kodzie, nie da się tego zrealizować bez podstawowej wiedzy nt. git’a.
  • Docker – absolutne must have, nie wyobrażam sobie pracy jako DevOps Engineer bez podstawowej znajomości docker’a i/lub innych narzędzi do konteneryzacji.
  • Terraform – wg. mnie nie ma lepszego / bardziej uniwersalnego narzędzia, do utrzymywania definicji infrastruktury w postaci kodu.
  • Ansible – zwykle przed wdrożeniem jakiejkolwiek aplikacji musimy przygotować pod nią konfigurację środowiska (utworzyć bazy danych, dodać odpowiednie dostępy, stworzyć odpowiednie struktury katalogów itp.) – Ansible nada się do tego doskonale
  • Jenkins / GitLab CI – kolejne must have, żaden DevOps Engineer nie może pominąć tematu ciągłej integracji i dostarczania – w postaci kodu oczywiście, poznanie pipelinów jest zatem kluczowa wiedzą
  • Kubernetes – myślisz o deploymencie ciągłym, skalowalności i wysokiej dostępności? Musisz poznać kubernetes

Powyższe narzędzia wg. mnie są dominujące na rynku pracy dlatego właśnie warto od nich zacząć naukę. Powodzenia w karierze i zapraszam do kontaktu.

Źródła:

  • workstation: Owned by the author

Rafał

Od 15 lat w branży IT. Entuzjasta podejścia Everything as a Code oraz tematyki związanej z Cyber Security. Swoją karierę zaczynał właściwie jako DevOps, kiedy jeszcze nie było to modne i tak nazywane ;)

You may also like...